SFbBox by website
Zapraszamy na kolejną wystawę w ramach Objazdowej Galerii Sztuki ZPAP. Swoje prace prezentować będzie Jadwiga Religa. Wernisaż wystawy 31 marca, godz.17.oo, Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Biblioteka Główna UMCS (nowe skrzydło) III p. ul. Radziszewskiego 11, Lublin.
Jadwiga Brankiewicz-Religa
Urodziła sie w 1960 roku w Lublinie. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie w latach 1980-1982 w pracowni prof. Ryszarda Lisa i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1982- 1986 r. na Wydziale Grafiki. W 1986 r. zrealizowała prace dyplomowa w pracowni plakatu u prof. Macieja Urbańca i aneks z malarstwa w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Od 2007 r. jest dyrektorem Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach. Uprawia malarstwo i rysunek. Zorganizowała parę wystaw indywidualnych oraz brała udział w kilku wystawach zbiorowych w kraju.
Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski ogłasza ogólnopolski konkurs na projekt symbolu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Szczegóły konkursu:
http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/zaprojektuj-symbol-teatru-kameralnego/
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że zmarł nasz Kolega Roman Mucha wybitny nauczyciel, wychowawca, artysta grafik. Wystawienie ciała 8 marca o godz.15.oo przy szpitalu ul. Lwowska. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 marca o godz.14.oo w Starym Kościele Modrzewiowym na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościelnej.
† Roman Mucha
Urodził się w 1933 roku w Wierszczycy powiat Tomaszów Lubelski. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a także Studium Nauczycielskie o kierunku Wychowanie Plastyczne w Zamościu, natomiast studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Pedagogicznym UMCS ze specjalizacją plastyczną w Lublinie. W 1963 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel plastyki w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim. W tych latach był również kierownikiem ogniska metodycznego wychowania plastycznego, wizytatorem-metodykiem plastyki w KOIW w Zamościu, a następnie nauczycielem-metodykiem plastyki ODN filia Zamość.
Jola Michalak otrzymała wyróżnienie na I Przeglądzie Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda organizowanym przez Galerię Szyb Wilson w Katowicach za 2 prace z cyklu Las Polonius "Obuwik pospolity czyli coś dla urody i wygody" i "Rosiczka okrągłolistna i muchomor pospolity czyli ostatnia wieczerza".
"I Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda powstał, by zapoznać odbiorców z aktualnymi tendencjami w polskiej sztuce oraz by promować nowych twórców.
Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę Małgorzaty Wzorek malarstwo 50/50. Wernisaż wystawy 10 marca, godz.18.oo, Galeria Michała Elwiro Androllego, Nałęczów, ul. Lipowa 6.
Z przykrościa zawiadamiamy, że zmarł nasz Kolega Zbigniew Strzałkowski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 marca (sobota), o godzinie 10.00 na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie.
† Zbigniew Strzałkowski
Urodził się w 1933 roku w Drohiczynie Poleskim. Aktywnie działał twórczo jako artysta plastyk i literat. Był inicjatorem powstania grup poetyckich i plastycznych. Laureat wielu prestiżowych konkursów plastycznych i poetyckich. Twórca wielu ekslibrisów. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin za dorobek twórczy.
Zapraszamy do Galerii Ratusz na wystawę Joli Michala Legendy Lublina. Wystawa czynna do 20 lutego.
Ekspozycja łączy w sobie elementy twórczości artystycznej, literatury i edukacji, której inspiracją jest lubelska kultura. Ilustracje legend są narracją o dawnych dziejach Koziego Grodu opartych na ludowych przekazach, mitach, a także faktach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Komitet Budowy Pomnika Niepdległości w Pełczycach ogłasza konkurs na projekt pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Szczegóły konkursu na www.kbpnpelczyce.pl
Z przykrościa informujemy, że 14 stycznia 2017 roku zmarła nasza Koleżanka Teresa Targońska–Błeszyńska artystka, scenograf. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 stycznia (czwartek), o godzinie 8.00 na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie.
Miło nam poinformować, że Agnieszka Jankowska otrzymała I Nagrodę na 5. Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro -Art - Łódź 2016 za obraz "Oddźwięki III" z cyklu: Rejectamenta. Wyróżnienie otrzymała Grażyna Grabowska za obraz "Jesienna symfonia".
Z przykrościa informujemy, że zmarła prof. Danuta Kołwzan - Nowicka artysta grafik, pedagog i przyjaciel młodzieży. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 stycznia o godz. 12.oo na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
1. Ceglińska Renata
2. Gałat - Grzywa Krystyna
3. Grabowska – Łyp Alicja
4. Grabowska Grażyna
5. Gralak Hanna
6. Kotarska Stanisława
7. Kulicka Dorota
8. Lis – Persona Sylwia
9. Michalak Jolanta
10. Oleszczuk Alicja
11. Ostrowska Monika
12. Przepióra Anna
13. Rakowska Krystyna
14. Reszka Marek
15. Rogala Roman
16. Sarnowska Eleonora
17. Skiba Zofia
18. Skwarna Bogusława
19. Sobieszczańska Maria
20. Sroczyńska Iwona
21. Taras Rafał
22. Zlot Krystyna
23. Zuzańska Maria
Zwracamy się z prośbą o zgłaszanie projektów znaków graficznych z lat 1918 – 1989 do publikacji wydawnictwa "Polski Znak Towarowy" na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Informacja
Zapraszamy na ostatnią w tym roku wystawę w ramach cyklu Objazdowa Galeria Sztuki. Swoje grafiki prezentować będzie Karol Pomykała. Wernisaż wystawy 9 grudnia, godz.17.30, Dom Kultury LSM ul.K.Wallenroda 4A.
Karol Pomykała
Urodzony w 1985 r. w Zamościu. Studiował Grafikę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w Zakładzie Grafiki Warsztatowej I. Dyrektor Artystyczny w Saatchi & Saatchi w Warszawie. Asystent w Zakładzie Grafiki Warsztatowej I na WA UMCS w Lublinie. Uprawia grafikę artystyczną, wykonując prace głównie w technice linorytu.
Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy jubileuszowej Marka Andały 6 grudnia o godz.16.oo Dom Kultury LSM ul.K.Wallenroda 4a.
Zapraszamy na wystawę 21. Wschodniego Salonu Sztuki. Wernisaż wystawy 18 listopada godz.17.30 - Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im.H.Łopacińskiego. Wernisaż wystawy towarzyszącej Graficzne Tete-a-tete, 18 listopada godz.18.30 Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 - Galeria Po Schodach, ul. Bernardyńska 14a.
Zapraszamy na finisaż wystawy Małgorzaty Wzorek Zwierzyniec 10 listopada 2016 r. godz. 17.00, "Galeria po 111 Schodach", Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie ul. Bernardyńska 14 a.
V OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA – PROGRAM
Wojna kulturowa. Spór o pryncypia sztuki czy ideologie?
18 listopada 2016
9.30 – 10.00
Rejestracja uczestników
10.00 – 10.20
Przywitanie prelegentów i gości, rozpoczęcie obrad
Zapraszamy 10 listopada br. o godz. 16,00, do Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Lubelskiego na promocję dwóch książek. Pierwsza, autorstwa Łukasza Kossowskiego i Małgorzaty Martini Wielka fala. Inspiracje sztuką Japonii w polskim malarstwie i grafice, Wyd. Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata & Wydawnictwo Tako, Warszawa – Toruń 2016. Promocję poprowadzi prof. dr hab. Lechosław Lameński, historyk sztuki i krytyk, kierownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Instytucie Historii Sztuki KUL. Autor książki, dr Łukasz Kossowski, historyk sztuki, absolwent KUL, jest pracownikiem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Od końca lat 70. XX wieku pasjonuje go sztuka japońska i jej wpływ na sztukę artystów europejskich, zwłaszcza artystów polskich. Opublikował cały szereg bardzo ważnych artykułów na ten temat, zarówno w wydawnictwach krajowych i zagranicznych, był również autorem lub współautorem fundamentalnych wystaw poświęconych sztuce japońskiej, prezentowanych w kraju i na świecie. Mgr Małgorzata Martini, starszy kustosz w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie jest autorką eseju wprowadzającego w promowanej książce, poświęconego omówieniu sylwetki Feliksa Jasieńskiego i jego kolekcji wschodniej, bez której nie było by zapewne fascynacji artystów polskich sztuką Japonii.
Promocja druga dotyczy książki Lechosława Lameńskiego Zatrzymani w kadrze. Eseje o współczesnych artystach lubelskich, Wyd. KUL, Lublin 2016.
Promocję poprowadzi dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny kwartalnika literacko-artystycznego „Akcent”. Książka Lechosława Lameńskiego, od 1982 roku stałego współpracownika kwartalnika, redaktora działu plastyki i sztuki, zawiera 28 esejów – z których większość była publikowana na łamach „Akcentu” – poświęconych wybranym artystom ze środowiska lubelskiego, reprezentujących – zdaniem autora – jedno z najciekawszych środowisk twórczych współczesnej Polski.
Zapraszamy na jubileusz 30-lecia pracy twórczej Marka Andały w ramach projektu Objazdowa Galeria Sztuki. Wernisaż wystawy 8 listopada, godz.17.3o, Dom Kultury LSM ul. K. Wallenroda 4A.
Marek Andała
Urodzony w 1957 w Ostrowi Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie : malarstwo w pracowniach profesorów Andrzeja Kołodziejka, Jana Popka i Ryszarda Winiarskiego oraz grafikę w pracowni prof. Maksymiliana Snocha. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Lisa w 1984r. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą gdzie prowadzi autorską galerię sztuki.
Prace w zbiorach : Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum na Majdanku (Lublin), Muzeum Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
W 2007 roku nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
SFbBox by website